mutfak perdesi seçimi

Mutfak Perdesi Seçimi Nasıl Olmalı?

Mutfak perdesi seçimi doğru yapıldığı taktirde mutfağın hem görünümünü değiştiren hem de değerine değer katan bir konudur. Mutfak dekorasyonunda perde seçimi hiç kuşku yok ki en önemli detayların başında gelmektedir. Bu yazıda yer alan bilgilerle mutfağınız için en doğru perde seçimini gerçekleştirebileceksiniz.

Mutfak Tipleri

Mutfak Perdesi Nasıl Seçilmeli?

mutfak perdesi seçimi nasıl olmalı
Mutfak perdesi seçimi nasıl olmalı

Mutfaklar evimizde oldukça fazla zaman geçirdiğimiz bu nedenle de dekorasyonu konusunda son derece dikkatli hareket etmek istediğimiz yaşam alanlarından biridir. Mutfak perdesi seçiminde de diğer mutfak eşyalarının seçiminde de son derece dikkatli davranılmalıdır. Her türlü kumaş yapısı mutfak için uygun değildir.

Bunun en büyük nedeni burada sürekli olarak yemek buharı olduğu için eşyalar sürekli olarak nemli bir havaya maruz kalmaktadır. Aynı şekilde eşyaların üzerine koku sinmesi de ne yazık ki başa gelecek durumlardan biridir.

Küçük mutfak tasarımları

Kolay Temizlenebilir

Mutfak perdesi seçimi yapılırken ilk olarak alan ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak ne tür bir perde seçileceğine karar verilmelidir. Mutfaklarda çok kolay bir şekilde temizlenebilmesi nedeni ile store perdeler ve jaluzi tercih edilmektedir. Bunlar üzerlerine yemek buharı ve yağ buharı gibi kirleri yapıştırsalar da fırçalayarak ya da bezle silerek kolay bir şekilde temizlemek mümkündür.

Ancak kumaş yapılı olan perdelerde sık sık makineye atmak gerekmektedir ve bu da pek pratik bir uygulama değildir.

Mutfak Adası Modelleri

Renk Tercihi

mutfak perdesi seçmek
Mutfak perdesi seçmek

Mutfağınıza perde seçimi yaparken genel olarak salondaki ya da diğer odalardaki kadar büyük bir perdeye gereksinim duymazsınız. Bu nedenle perde seçimi diğer odalara göre daha kolay olacaktır.

“Mutfak perdesi seçimi nasıl olmalı?” sorusunun yanıtlarından biri de perdenin rengini belirleme noktasında karşımıza çıkmaktadır. Mutfağınızın genel görünümünü dikkate alarak uygun bir renk seçimi yaptığınızdan emin olmalısınız.

Çok koyu renkler tozu fazlaca belli eder. Açık renkler ama beyaz gibi çok açık olmayan renklerdeki perdeler koyu renkli olanlara oranla daha az kirli görünecektir. Bu nedenle temiz bir görünüm için açık ama ara tonlarda olan renklerden birini tercih etmelisiniz.

Örneğin, pudra rengi, ten rengi, açık gümüş gri gibi renkler mutfak perdeniz için ideal bir seçim olacaktır.

Modern mutfak dekorasyon fikirleri

Açık Pencere Stili

Mutfakta kumaş perde kullanmak isteyen bireyler ortadan sağa sola doğru kıvrılabilen kruvaze olarak adlandırılan ve dalga modeli verilebilen kumaşları düz modellere göre daha çok tercih etmektedir. Bu sayede camlar sonuna kadar rahatlıkla açılır ve gündüzleri mutfak daha iyi bir şekilde güneş alır.

Ancak bu perdelerin bakımı için iki haftada bir çamaşır makinesinde ya da elde yıkanması gerekebilmektedir. Aksi halde kumaş kötü kokuları içine çekebilir ve hem kötü koku yayılabilir hem de lekeli bir görünüm meydana gelebilir.

Bu tür perdelerin kapalı olduğunda da içeriye ışık almasını sağlamak için mutfağınızda ince kumaş yapılı olan bir kruvaze perde stilini tercih edebilirsiniz.

Mutfak dolap modelleri

Özel Dikim Perdeler

mutfak perdeleri
Mutfak perdeleri

Eğer mutfağınızda gerçekten de sizin tarzınızın tam olarak yansımış olmasını talep ediyorsanız o halde yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri perdenizin tasarımına kendiniz karar vermenizdir.

Bunun için bir terziden yardım almanız gerekebilir veya kendiniz yeteneğiniz varsa mutfak perdenizi dikebilirsiniz.

Size ayrıcaAvrupa ve Amerika’da sıklıkla benimsenen bir fikirden de bahsetmek istiyoruz. Perdeler ve mutfak önlükleriniz aynı stilde olmalı, aynı kumaş ve desenden meydana gelmelidir. Özel perde diktirirken sadece kendinize ya da tüm aile bireylerinize önlük siparişi de verebilirsiniz. Böylece tüm aile bireyleri mutfağı daha çok benimseyecek ve sahiplenecektir.

Mutfak dolabı renkleri

Panjur

Eski zamanlardan dilimize geçmiş pembe panjurlu ev deyimini hepimiz biliriz. Mutfakperdesi seçiminasıl olmalı, sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de eğer varsa panjurlarınızın rengini dikkate alarak seçim yapmanızdır.

Panjurlarınızın rengi ve mutfağınızın içinde bulunan eşyaların genel olarak rengine baktığınızda her birinin uyumlu bir şekilde dizayn edilmesi ve sizin stilinizi yansıtıyor olması ciddi anlamda sizi ve ailenizi daha az stresli hissettirecektir. Biz her ne kadar fark etmesek de karmaşa içerisinde olan gelişigüzel dekore edilmiş yerler psikolojimize pek de iyi gelmez.

Mutfak perdesi seçimi üzerine bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizin ardından “Endüstriyel mutfak nedir?” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir