endüstriyel mutfak

Endüstriyel Mutfak Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak, özellikle yemek yapmayı seven ve sektöre ilgi duyan kişilerin en az 1 kere duyduğu terimlerden biridir. Bu nedenle “Endüstriyel mutfak nedir, nasıl olmalıdır?” soruları sık olarak dile getirilmektedir. Hazırladığımız içeriğimizde bu soruların yanıtlarıyla birlikte profesyonel mutfak alanları üzerine tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

endustriyel mutfak tasarımı
Endustriyel mutfak tasarımı

Endüstriyel mutfak, ticari amaç gösteren işletmelerin (otel, restoran, fabrika, kafe) sahip olduğu mutfak türüdür. Endüstriyel mutfaklar çok fazla kişiye hizmet verdiğinden, ekipmanlar hızlı bir şekilde yemek pişirmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle endüstriyel mutfağa sahip bir kafede, normalde evde 2 saatte yapacağınız bir yemeği 15 dakika içerisinde yiyebilmeniz mümkündür.

Profesyonel mutfaklarda her zaman çok fazla ısı kullandığından, malzemelerin dayanıklı olması ön planda tutulmaktadır. Mutfak içerisinde kullanılan metal malzemeler genellikle paslanmaz çelikten üretilmektedir.

Endüstriyel mutfak içerisinde bulunan tüm malzemeler, tam donanımlı ve geniş bir yelpazeye sahip olmalıdır. Endüstriyel mutfak ürünleri bu beklentileri fazlası ile karşıladığından genellikle tercih edilmektedir.

Endüstriyel Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

profesyonel mutfak
Profesyonel mutfak

Endüstriyel mutfak dekorasyonunda da yukarıda da bahsedildiği üzere aranan en önemli özellik şüphesiz dayanıklılık ve pratiklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu mutfaklarda içerisinde dayanıklılığı olmayan ve sürekli bozulan ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayrıca çok pahalı ürünler de genellikle tercih sebebi değildir.

Profesyonel mutfaklar neredeyse haftanın her günü ve her saati çalışmakta olduğundan, aynı zamanda tamiratı yapılabilen ürünlerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Endüstriyel mutfak tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de işletmenin bulunduğu alandır. Ayrıca kullanılacak ürünlerin büyüklüğü de mutfak ile doğru orantılı olmalıdır. Kâr amaçlı yapılması gerektiğinden ürünler uygun boyutta seçilmeli ve minimum alandan maksimum verim alınmaya odaklanmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malzemeler mutfak içerisine konumlandırılırken çalışan sayısı ve işletmenin işleyişi göz önünde bulundurulmalı ve yerleştirme işlemi ona göre yapılmalıdır. Mutfak içerisinde kullanılacak malzemelerin seçimi bir ihtiyaç tablosu çıkarıldıktan sonra yapılmalı ve bütçe yönetimi açısından ekstra malzeme satın almamaya dikkat edilmelidir. Olmasa da olur olarak sıfatlandırılabilecek ürünler hem maddi açıdan hem de ufak alanları verimli kullanmak amacıyla satın alınmamalıdır.

Ayrıca endüstriyel mutfak tasarımı yapılırken fiyat performans da büyük önem teşkil etmektedir. Pahalı ve iyi performans gösteren ürünler yerine daha ucuz ancak aynı performansı gösterebilen ürünleri bulmak mümkündür. Ayrıca ürünlerin birbiri ile uyumlu olmasına da endüstriyel mutfak tasarımı sırasında dikkat edilmelidir.

Örneğin bir kahve dükkânıysanız ve kahvelerinizi seramik kupalar ve cam bardaklarda servis ediyorsanız, daha hızlı hizmet verebilmek adına mutlaka bir bardak yıkama makinesine sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bir kebap salonu iseniz, ağırlık vermeniz gereken ürünler ızgara ve yüksek ısıda çalıştırılan fırınlar olacaktır. Satın alacağınız ürünler hizmet verdiğiniz sektöre göre değişkenlik göstermekle birlikte fiyat performans ürünü olmasına dikkat edilmelidir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri yukarıda da bahsedildiği üzere hizmet verilen alana göre değişkenlik göstermekle birlikte çok çeşitlidir. Hazırlık, pişirme ve servis aşamalarına bağlı olarak bu malzemeleri ayırmak mümkündür. Endüstriyel mutfak malzemeleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Hazırlık aşamasında kullanılan ürünler arasında hamur kesme makinesi, karıştırma mikseri veya hamur açma makinesi gibi ürünler yer almaktadır. Dükkânın hizmet verdiği mutfağa ve sektöre göre bu ürünler değişkenlik gösterebilmektedir. Pişirme aşamasında kullanılan ürünler ise büyük fırınlar, ocaklar ve ızgaralar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünler işletmelerin fonksiyonlarına ve müşteri kapasitesine göre seçilmelidir. Servis aşamasında kullanılan ürünler ise tabaklar, bardaklar ve çatal/bıçaklar olarak sıralanmaktadır.

Bu yazımızın ardından modern mutfak dekorasyonu üzerine yazılan içeriği okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir