Kiremit nedir

Kiremit Nedir? Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Kiremit pek çok çeşidi bulunan ve çatılarda kullanılan bir yapı malzemesidir. Kilin pişirilmesi yöntemi ile üretilmektedir. Geçmeli kiremit ağırlığı az olması yönüyle güvenli bir çatı malzemesi olarak düşünülmektedir.

Kiremit Nedir?

Kiremit nedir
Kiremit nedir

Yapı malzemeleri arasında sıklıkla karşılaşılan kiremit ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Kiremit, ekşitilmiş lüleci çamurdan yapılır.
  • Çatı malzemesi olduğu için yüksek kaliteli olması beklenir. Pullanma, çatlama gibi unsurların ortaya çıkmaması gerekir.
  • Kiremidin iyi olup olmadığı metal ile vurulduğunda çıkardığı tiz sesten anlaşılabilir.

Kiremit Çeşitleri Nelerdir?

Kiremit çeşitleri
Kiremit çeşitleri

Kullanım alanlarının çeşitliği ve performansına göre kiremitler gruplara ayrılabilir. Buna göre sık tercih edilen kiremit çeşitleri şu şekildedir:

1. Cam Kiremitler;

Preslenmiş cam ile ışığın geçirgenliğinin ön plana çıkarılması için oluşturulan kiremitlerdir.

2. Mahya Renkli Kiremitler;

Çatı kaplamalarının kesişme bölgelerinde kullanılan kiremitlerdir.

3. Granada Kiremitler;

Montajı oldukça kolaydır ve çıtalama sistemi kullanılır. Çatı bölgesini güvenli şekilde korumak temel amaçtır.

4. Alaturka (Osmanlı) Kiremitler;

Estetik yapılı, Osmanlı döneminde kullanılan bir çeşittir. Özel el kalıplarıyla hazırlanır. Oluk kiremit olarak da adlandırılır. Çeşitli boyutlarda üretilebilir. Alt ve üst kiremitlerin düzenli şekilde dizilimi ile kullanılır.

5. Akdeniz Kiremitler;

Kahve kurusu, toprak kurusu, havana kahve, granit gri, doğa yeşili olmak üzere 5 farklı çeşidi vardır. İnce ve zarif görünümlü olması yönüyle dikkat çeker.

6. Marsilya Kiremitler;

Geçmiş yıllardan beri sıklıkla kullanılan kiremit türüdür. Genellikle yüksek katlı bina çatılarında tercih edilir. Çift oklu güvenli kilit sistemi ile kolay montaj sağlanır. Basınçlı makinalar ile üretilmesi yönüyle sıkı yapılı ve az gözeneklidir. Kalıplama sonrasında açık havada ya da sundurma alanlarda kurumaya bırakılır. Kuruma ardından fırınlanma işlemine geçilir. İki tip üretilen Marsilya kiremitçeşitleri boyut olarak birbirinden farklıdır. Bu kiremidin kullanıldığı çatılarda 3 kg ağırlığında farklı bir mahya kullanılır. Bunların boyu 40 cm iken eni 17 cm’dir. Tahta kaplamalı ve çıtalı tip olarak iki farklı yöntem ile döşenirler.

7. Valencia Kiremitler;

Bu kiremit çeşidi sahil bölgelerinde süs ve desen oluşturmak için dekoratif amaçlı kullanılır. Su geçirmez özelliği ile şiddetli yağmurlara karşı dayanıklıdır. Malzeme köşe ve uçlardan çivilenerk sabit kalması sağlanır. Böylece rüzgarlı havalarda düşmeler önlenir.

8. Metal Kiremit;

Üretiminde galvanizli saç kullanılır. Dış cephesi boya ile kaplanır.

(Daha ayrıntılı bilgi için bkz. Metal Kiremit)

9. Roma Tipi Kiremit;

Kiremidin yarısı düz, yarısı silindir yapıdadır. Geçmeli olarak dizilir. Eğimli bölgeler için kullanılabilir. Marsilya tipi kiremit ile benzer yapıdadır.

10. Oluklu (S) Kiremit;

İki tane alaturka kiremit kullanılarak “s” şeklinin elde edilmesi ile ortaya çıkarılan türdür. Birleşimlerden sinüzoit şekli elde edilir. Marsilya tipi kiremitler gibi kaymanın engellenmesi için tahtaya tel yardımı ile monte edilir.

Kiremidin Kullanım Alanları Nelerdir?

Oldukça eski bir tarihe sahip olan ve çeşitli yapılarda üretilen kiremidin kullanım alanları şu şekildedir:

  • Yapıların son katlarından sonra üzerlerinin kullanılmaması hallinde kiremit dizilerek çatı oluşturulur.
  • Kule, kanatlı, şet, kelebek, fenerli, mansard, kırma, beşik, sundurma gibi pek çok farklı çatı tipi vardır. Bu çatılara uygun kiremit çeşitleri ile gerekli yerleşim sağlanarak yapının tamamlanması sağlanır. (Bkz. Çatı çeşitleri)
  • İnşaatı tamamlanan yapının mimari özelliklerine uygun şekilde binayı tamamlayacak kiremit çeşidine karar verilerek çatının tamamlanması sağlanır.

İnşaat, tamir, dekorasyon gibi çeşitli pek çok alan için kullanılabilir olan kiremit çeşitleri binanın özelliklerine göre tercih edilerek montaja başlanır.

Bu içeriğimizin ardından “Çatı katı dekorasyonu” yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir