kartonpiyer

Kartonpiyer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Takılır?

Kartonpiyer, ‘carton-pierre’ kelimesinden gelmektedir ve bu kelime Fransızcadan dilimize geçmiştir. Çoğunlukla duvarların üst kenarlarına yapılan dekoratif uygulamanın ismidir. Kullanılan malzeme alçıdan meydana gelir ve bu alçıya ev sahibinin istediği her türlü biçimde şekillendirme, renklendirme yapılabilmektedir.

Kartonpiyer Ne Demektir?

Pek çok birey duvarların üst kısımlarındaki dekorasyonlardan çok hoşlanır. Bazı bireyler bu süslemeleri sade görünümlü tercih ederken bazı bireyler işlemeli, altın renginde, farklı renklerde, detayları bulunan süslü biçimde de tercih edebilmektedir. Bu uygulamanın adı kartonpiyer olarak belirlenmiştir.

Bireyler isterlerse sadece duvar kenarları ve köşelerine değil tavana da bu uygulamayı yaptırabilirler. Bu sayede takmış oldukları avizeler çok daha alımlı ve ihtişamlı bir görünüme ulaşacaktır.

Kartonpiyer Ne İşe Yarar?

kartonpiyer takımı
Kartonpiyer takımı

Temel olarak bir duvarda kartonpiyerinin kullanım amacı sadece dekorasyonu sağlamak değildir. Aynı zamanda duvardaki kusurlu kısımların kapatılıp evin kötü görünmesini önlemek amacı ile de kullanımı tercih edilebilir. Ancak genel olarak bu da bir tür estetik kaygı taşımaktadır.

Ülkemizde çok yaygın olmasa da yurt dışında ve ülkemizde bazı evlerde şömine üzerine de kartonpiyer yapılabilmektedir. Bunun dışında gizli ışık alanları ve dolapların üzerine de bu uygulama yapılabilmektedir.

Kartonpiyer günümüzde sadece alçı malzemeden değil; stropiyer (strafor köpük), poliüretan ve ahşap malzemeden de yapılmaktadır.

Kartonpiyer Nasıl Takılır?

kartonpiyer uygulaması
Kartonpiyer uygulaması

Kartonpiyer uygulaması için bu alanda uzman olan ustaların işlem yapması çok önemlidir. Aksi halde düzgün uygulama yapılmadığında zamandan, paradan ve estetik görünümden zarara uğranabilir. Bu uygulama yapılırken izlenecek adımlar şu şekildedir;

 • Kartonpiyer uygulaması için ilk olarak ev sahibinin nasıl bir kartonpiyere sahip olmak istediği, hangi malzemeden olmasını istediği belirlenir. Sonrasında da uygulamanın yapılmasının istenildiği alanlardan usta ölçü alarak gerekli yere uygun ebatlarda sipariş verecektir.
 • Malzemenin tedarik edilmesinin ardından uygulamaya başlanır. En sık uygulanan strafor (köpük) kartonpiyer uygulamasının aşamalarından söz edelim.
 • İlk olarak duvarın ekleneceği kısmının ölçüleri kartonpiyerin ölçülerine göre hesaplama yapılır. Duvardan ve tavandan kaç cm yer kapladığına bakılır ve buna göre kalem ile işaretleme yapılır.
 • Ölçüm için genellikle şerit metre kullanılmaktadır. Ardından ne kadar gerekli olacağına göz kararı ile karar verilerek saten alçı malzemesi bir tenekenin içerisinde karılır.
 • Eğer elinizde bulunan kartonpiyerin kesilmesi gerekiyorsa bunun için özel bir aparat bulunmaktadır. Ancak buna sahip olmak zorunlu değildir. Ölçü alınıp, kalem ile işaretlenip, yön belirlemesi yapılıp (neresi alt neresi üst) yeri belirlenir.
 • Kesim için alınan ölçü yarım santim küçültülür. Bu sayede kesim sırasında ortaya çıkacak olan eğimden dolayı yarım santimlik bir kayıp önlenmiş olunur.
 • Kesme işlemi için farklı metotlar tercih edilebilir. Çoğunlukla testere ya da maket bıçağı kullanılır. Kesimin yönleri de çok önemlidir. Kartonpiyerin konulacağı yöne göre sağ tarafta bulunacak olan köşe için testere sağa; sol tarafta bulunacak olanın da sol tarafa doğru eğimlendirilerek kesilir.
 • Bu sayede birleşim yeri tıpkı iki yapbozun birleşimi gibi bütün ve daha estetik duracaktır. Kesimler bittiğinde ve uygun boyutlar elde edildiğinde arka kısmına saten alçı sürülen parçalar yapıştırılır ve bir spatula yardımı ile fazlalıklar alınıp boşluklu kalan kısımlar kapatılır.
 • Bu sayede yapıştırıcının fazlalık halinde taşmış ve kötü bir görünüm vermesi engellenmiş olunur.
 • Tüm işlem tamamlandıktan sonra uygulamanın yapıldığı yerlerin dip kısımlarına güzelce fırça ile su sürülür.
 • Tüm işlem boyunca her şey özenilerek kötü bir görünüm oluşumuna izin verilmeden yapılır.

Nasıl Temizlenir?

Zaman içerisinde evinizde kullandığınız kartonpiyerleriniz kirlenebilir. Bu durumda temizlik için silme işlemi sırasında yumuşak yapılı mikro fiber bez kullanılmalıdır. Çok fazla bastırmak özellikle strafor yapılı kartonpiyerler için zararlı olabilir. Sprey temizleyici ve mikro fiber bez ile kolayca kartonpiyer temizliğini sağlayabilirsiniz.

Bu içeriğimizin ardından “Alçıpan nedir?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir