Çatı katı dekorasyonu

Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çatı katı dekorasyonu doğru uygulandığında genellikle kullanılmayan ve tozlu eşyaların bırakıldığı çatı katları mükemmel bir yaşam alanına dönüştürülebilir.

Yaşam alanlarımızın günden güne daraldığı günümüz yapılarında çatı katları büyük bir potansiyel taşımaktadır. Siz de doğru mobilyalar ve çeşitli dekorasyon taktikleri kullanılarak mükemmel bir çatı katı dekore edebilirsiniz.

(Bkz. Çatı çeşitleri)

Çatı Katı Dekorasyonu

çatı katı dekorasyonu önerileri
Çatı katı dekorasyonu önerileri

Çatı katı dekorasyonu çalışmaları diğer alanlarla karşılaştırıldığında nispeten daha zor çalışmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çatı katları genellikle eğimli tavanlara sahip olduğundan, doğru mobilyaları ve dekorasyonu seçmek bazı durumlarda oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle çatı katınızı dekora ederken bir uzman yardımı almak isteyebilirsiniz. Peki çatı katı nasıl daha işlevsel hale getirilir? Çatı katı dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Çatı Katının İşlevsel Olması

Çatı katları bazı evlerde oldukça geniş ve ferah olabilse de çoğu zaman dar ve eğimli tavana sahiptir. Bu nedenle çatı katı dekorasyonunda işlevsellik büyük bir önem taşımaktadır. Çatı katınızı asılabilen salıncaklar, etrafı daha geniş gösterecek spot ışıklar ve şık tablolar kullanarak daha hoş bir görüntüye sahip hale getirebilirsiniz. Bunun dışında etrafta daha çok dolaşacak yer bırakmak için en küçük ama kullanışlı eşyaları tercih etmeniz gerekmektedir. Örneğin çatı katınızda şık bir köşe koltuk, ufak bir televizyon ve ortalama bir sehpa ile bir sinema köşesi oluşturabilirsiniz. Eğer yer kaldıysa bir okuma köşesi oluşturmayı da düşünebilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyonunda Aydınlatma

çatı katı aydınlatma
Çatı katı aydınlatma

Çatı katı dekorasyonu yaparken en önemli gündem maddelerinizden biri aydınlatma olmalıdır. Genellikle küçük olan bu alanlar için doğru bir aydınlatma yapılmadığında diğer detaylara ne kadar özenirseniz özenin iyi bir sonuç elde etmeniz hayal olacaktır. ( Bkz. Aydınlatma Önerileri)

Aydınlatma, çatı katı söz konusu olduğunda en önemli faktördür. Doğru ışıkları kullanarak hem daha geniş bir görüntü elde edebilir hem de alanın kendinizi daha iyi hissettirmesini sağlayabilirsiniz. Öyle ki, tavanlara asılan spot ışıklar çatı katları için en çok tercih edilen aydınlatma yöntemlerinin başında gelmektedir. Bunun dışında dar pencereleriniz varsa daha fazla güneş ışığı alması için bu alanı da genişletebilirsiniz.

Çatı katı dekorasyonunda aydınlatma seçeneklerini incelerken alanın büyüklüğü mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir faktör. Alan ne kadar büyükse alternatifleriniz de o kadar çoğalacaktır. Büyük bir çatı katına sahipseniz daha romantik bir görünüm elde etmek adına koyu tonlarda bir avize ve sarı ışık kullanabilirsiniz. Dilerseniz aydınlatmayı yalnızca masa lambaları aracılığıyla da sağlayabilirsiniz. Özellikle kışın tercih edilen bu yöntemler ortamın daha sıcak ve samimi görünmesini sağlamaktadır.

Çatı Katında Maksimum Alan Kullanımı

Yukarıda da bahsedildiği üzere birçok evde çatı katları küçük ve eğimli tavanlara sahip olarak inşa edilmektedir. Çatı katı dekorasyonu yaparken daha fazla alan kullanımı adına bazı adımlar atmak bu nedenle oldukça önemlidir. Örneğin çatı katınızı bir yatak odası olarak kullanmayı düşünüyorsanız hazır bir baza yerine tahtadan veya demirden yapılmış bazaları tercih edebilirsiniz.

Depolama için alana gömme dolaplar düşünebilirsiniz. Gömme dolaplar hem daha az yer kaplar, hem de daha çok eşyayı depolamanızı sağlamaktadır. Bunun dışında bir yatak yerine bir çekyat kullanarak da depolama alanını arttırabilirsiniz.

Küçük bir çatı katına sahipseniz depolama alanlarının fazla yer kaplamaması için üst taraflarda olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Bu şekilde hem göze çarpmayacak hem de çirkin bir görüntü oluşturulması büyük ölçüde engellenecektir.

Son olarak küçük çatı katlarında duvar ve parke rengi de büyük önem teşkil etmektedir. Tahmin edildiği üzere etrafı daha geniş göstermek için açık renkli parkeler de duvar kağıtları kullanılması tavsiye edilmektedir. Son olarak eğer çatı katının içerisinde bir merdiven bulunuyorsa, bu merdiveni de dekorasyona uygun bir renge boyayabilirsiniz.

Sizin de bu konu hakkında görüşleriniz ya da tavsiyeleriniz varsa lütfen yorum kısmından bizimle paylaşın. Çatı katı dekorasyonu üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Balkon dekorasyonu” yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir