alçıpan

Alçıpan Nedir, Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri Nelerdir?

Alçıpan duvar, asma tavan gibi dekorasyon uygulamalarında kullanılan bir yapı malzemesidir.

(Bkz. Asma Tavan Nasıl Yapılır?)

Gerek yalıtım, gerek güvenlik, gerekse de sadece dekoratif amaçlı uygulanabilmektedir. Farklı çeşitleri ile birçok ihtiyacı karşılayabilecek niteliklere sahiptir.

Bu çok önemli malzemenin ne anlama geldiği, nerelerde kullanıldığı ve çeşitlerinin neler olduğuna dair ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Alçıpan Nedir?

Alçıpan, adından da anlaşılacağı üzere ince alçı panellerden oluşan bir yapı malzemesidir. Alçıpan levhalar ise iki katlı özel kağıt üzerinde sıkıştırılmış alçı taşından oluşmaktadır. Bu kağıtlar, katmanlar ile silindir şeklinde sıkıştırılarak alçıpanı oluşturmaktadır. Alçıpanlar, bir alçı çıtasına ıslak sıva uygulamak gibi birçok teknikten daha kullanışlı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alçıpan Nerelerde Kullanılır?

alçıpan levha
alçıpan levha

Alçıpan, gözenekli bir yapıya sahip olması nedeniyle hem ısı yalıtımı hem de ses yalıtımı amacıyla sıklıkla kullanılan bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Alçı içerisinde bulunan zerrecikler, nem değerinin ayarlanması konusunda iş yapmaktadır. Kolayca sökülebilen ve birleştirilebilen alçıpan, aynı zamanda demonte özelliği ile farklı alanlarda dekorasyon için de kullanılmaktadır.

Bununla birlikte alçıpan istediğiniz kalınlıkta duvarlar da oluşturabilmenizi sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır. Dekorasyon konusunda özellikle alçıpan tv ünitesi ve nişler oldukça popülerdir. Yalnızca tavan ve duvar uygulamaları ile sınırlı kalmayan alçıpan aynı zamanda ocak bacası ve şömine bacası gibi alanlarda da kullanılabilmektedir. Yine bu malzeme kullanılarak asma tavanlar da yapılabilmektedir. Asma tavanlarda metal yerine alçıpan kullanılması, elektrik tesisatlarının gizlenmesi ve iklimlendirme cihazlarının estetik bir şekilde gizlenmesini sağlamaktadır.

Alçıpan Çeşitleri Nelerdir?

alçıpan çeşitleri
Alçıpan çeşitleri

Kullanılacağı alana göre bu malzemenin farklı türleri bulunmaktadır. Alçıpan çeşitleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Flex Alçıpan: Bu alçıpan çeşidi düzgün yüzeye sahiptir. Oldukça kolay ve temiz bir şekilde monte edilebilme imkânı sağlamaktadır. Bu tür yapı malzemeleri genellikle asma tavan ve bölme duvar uygulamalarında kullanılmaktadır.
 • WR Suya Dayanıklı Alçıpan: WR suya dayanıklı alçıpan çeşidi suya dayanıklı olduğu için ıslak olan alanlarda kullanılmaktadır. Genellikle banyo ve tuvalet gibi alanlarda kullanılan bu alçıpan çeşidinin üzerine kolaylıkla fayans ve seramik gibi malzemeler döşenebilir.
 • MWR Küfe ve Neme Dayanıklı Alçıpan: Yüzeyi genellikle yeşil ve gri renktedir. Adından da anlaşılacağı üzere küfe ve neme oldukça dayanıklıdır. Asma tavan, duvar giydirme ve şaft duvarlarında kullanılmaktadır.
 • Fireboard: Fireboard, yangına karşı dayanıklı olan bir alçıpan malzemesidir. Özel alanlarda kullanılan bu alçıpan türü, 3 saate kadar aktif bir yangında alev almadan kalabilmektedir. Markaya göre farklılık gösterse de genellikle kırmızı etiketle işaretlenmektedir.

Tercih Edilme Nedenleri

Alçıpanın tercih edilme nedenleri ilk olarak oldukça ekonomik olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer nedenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yangına dayanıklı bir malzemedir.
 • Neme ve suya karşı dayanıklı modelleri ile her alanda kullanılabilmektedir.
 • Oldukça iyi bir ses ve ısı yalıtım malzemesidir.
 • İçerisinde bulunan su zerrecikleri ortamda bulunan havanın temiz ve ferah olmasını sağlamaktadır.
 • Bakteri üretmez. Bu nedenle hijyenik ve sağlıklıdır.
 • İnce yapısından dolayı alandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır.
 • Birçok alanda kullanılabildiğinden dolayı oldukça ekonomiktir.
 • Bu malzeme tekrar tekrar kullanılabilmektedir.

Bu içeriğimizin ardından “Harpuşta nedir?” yazımızın da sizin için faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir