modern mutfak dekorasyonumodern mutfak dekorasyonu

Modern Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Modern mutfak dekorasyonu, farklı fikirlerin bir arada bulunduğu ve işlevselliğin ön planda olduğu tasarımlardır. Mutfaktaki mobilyalar ve mutfak eşyaları çoğunlukla çevreye zarar vermeyen malzemelerden üretilirken, kullanım açısından ise olabildiğince verimli olması gerekmektedir. Mutfak tasarımını oluşturan unsurların hepsi kendi içerisinde bazı özelliklere göre değerlendirildiği gibi, birbiri ile uyumlu halde de olmalıdır.

Modern Mutfak Dekorasyonunda Duvarlar

modern mutfak tasarımı
Modern mutfak tasarımı

Mutfağın ana iskeletini oluşturan duvarların genellikle çok göz yormayan renkler olarak tercih edilmesi gerekir. Genellikle beyaz, krem ve bej gibi açık renklerin tercih edildiği mutfak tasarımlarında rahatlık ve ferahlık ön planda olmaktadır.

(Bkz. En kullanışlı mutfak dolabı renkleri)

Genellikle yemek pişirilen mutfaklar, bazı evlerde yemek yeme alanı olarak da kullanılabilmektedir. Bu gibi evlerde yemek masalarının pencerenin kenarında konumlandırılması daha iyi olacaktır. Ocak ve fırın gibi eşyaların bulunduğu yerlerde özel ısıya dayanıklı boyalar kullanılması hem görüntü açısından hem de sağlık açısından işlevseldir. Duvarlarda temizlenebilir saten boyaların tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. Modern mutfak tasarımlarında son zamanlarda minimalist dokunuşların ön plana çıktığı söylenebilir. Az eşya çok iş mantığı ile tasarlanan evlerde bu fikirden mutfaklar da payını almış görünüyor. Minimalist fikre göre dizayn edilmiş mutfaklarda duvarlarda taş desenli bir görünüm tercih etmekle otantik bir tarz yakalanabilir. Bu tarzda ise tercih edilecek renk beyaz olmalıdır. Böylece mutfağa farklı bir hava katılırken ferah bir ortam da yakalanmış olur.

Modern Mutfak Dekorasyonunda Mobilyalar, Aksesuarlar ve Düzen

Modern mutfak dekorasyonunda minimalizmin etkilerinin her geçen gün artması ile birlikte, mutfakta bulunan eşyaların olabildiğince az yer kaplaması, ortamı ferah hale getirmesi ve en yüksek verimi vermesi gerekmektedir. Buna örnek olarak; fırın ve ocağı ayrı parçalar halinde düzene dahil etmek yerine ocaklı bir fırın almak size hem daha fazla yer açacak hem de estetik açıdan güzel bir görünüm sağlayacaktır.

Mutfak mobilyaları, modern mutfak dekorasyonunda daha çok hafif malzemelerden üretilmekte ve kullanılmaktadır. Hem daha az yer kaplayan hem de birçok işlev görebilen mobilyalar tercih ediliyor. Örneğin; açılıp katlanabilen bir yemek masası, kişi sayısına göre ayarlanabilir. Bunun yanında sandalyelerin de aynı şekilde katlanabilir sandalyeler olmasına dikkat edilmelidir. Küçük boyutlu bir mutfak sahibi olanlar için bu tercihler idealdir. Daha geniş bir mutfağa sahip olanlar için daha geniş ve konforlu mobilyalar tercih edilebilir. Fakat bu mobilyaların mutfağın hareket alanını kısıtlamaması gerekir.

Eğer geniş bir mutfağa sahipseniz, ada tezgâh adı verilen ve mutfağın ortasında konumlandırılan tezgahlardan birisine sahip olabilirsiniz. Hem ocak hem de lavabo kullanımını bu tezgâhın üzerinde gerçekleştirebildiğiniz gibi kahvaltı ve brunch gibi öğünleri de bu alanda tüketebilirsiniz.

(Bkz. Mutfak Ada Modelleri ve Modern Mutfak Adaları)

Modern mutfak dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarından birisi de teknolojik cihazlar ve beyaz eşyalardır. Gazlı ocak yerine elektrikli cam ocak tercih edilebilir. Bunun yanında akıllı buzdolapları, son senelerde birçok evin mutfağında yerini almaya başladı. Bu tür akıllı cihazlar ile donatılmış bir mutfak, modern tasarımın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağladığı gibi hayatınızı da olabildiğince kolaylaştıracaktır. Bu tür elektronik eşyalar, işlevselliklerinin yanında had safhada enerji verimi sağlayarak modern hayatın gerekliliklerinden birini de yerine getirmiş olur.

Sadeliğin ön planda olduğu modern mutfak tasarımlarında, akıllı cihazlar da sade tasarımları ile bu ambiyansa kolayca uyum sağlamaktadır.

Modern mutfak dekorasyonunda tezgâhın üst kısmında yer alan ve duvara montelenmiş dolaplar kullanılmamaktadır. Bunun yerine tezgâh altı dolaplar geniş tasarımları ile bu tür dolapların işlevini yerine getirebilmektedir.

(Bkz. Mutfak Dolap Modelleri)

Modern Mutfak Dekorasyonunda Aksesuarlar

modern mutfaklar
Modern mutfaklar

Doğanın öneminin modern zamanlarda daha çok anlaşılması ile birlikte evlerde daha fazla bitki yer almaya başlamıştır. Mutfaklar da evin diğer odalarında olduğu gibi bitkilerin yer aldığı alanlardır. Mutfakta yer alacak ev iç mekân bitkileri, evinizin diğer bölümlerinde olduğu gibi mutfağınızda da ferah ve otantik bir ortam yaratacaktır.

(Bkz. Küçük Mutfak Tasarımları)

Aynalar, genellikle salon ve oturma odalarında tercih edilse de modern mutfak dekorasyonunda da kendine yer bulmuştur. Özellikle dar alana sahip mutfaklarda ayna kullanımı önemlidir. Ortamdaki derinliği artırmak adına ayna kullanımını gerçekleştirmek gereklidir.

Çok amaçlı taşınabilir raflar, buzdolabı raf düzenleyiciler, folyoluk setler, pille çalışan su pompaları ve tüpçekler modern mutfaklarda sıkça kullanılan aksesuarlardır. Aksesuarlar, genel manada kullanımının dışında mutfaklarda işlerinizi kolaylaştıran ve mutfağınıza düzen getiren unsurlardır. Verilen örnekler daha da artırılabilir.

Modern mutfak dekorasyonu üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Endüstriyel mutfak nasıl olmalıdır?” başlıklı içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir