salon dekorasyonu

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Salon dekorasyonu üzerine bilgiler ve tavsiyeler sunduğumuz bu içeriğimizle birlikte siz de en çok kullanılan yaşam alanlarınızda hayal ettiğiniz gibi bir düzene kavuşabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu

Salonlar evlerimizde misafirlerimizi karşıladığımız geniş ev alanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Her evin bir salonu mevcuttur. Bu alanda koltuklar, yemek masası ve diğer işlevsel mobilyalar ile aksesuarlar yer almaktadır. Evinizdeki salonun dekorasyonunu yaparken, işlevsellikle beraber sizin isteklerinizin de göz önünde bulundurulması gereklidir. Misafirlerinizi için oluşturacağınız fonksiyonel dekorasyon unsurları, onların daha rahat etmelerini sağlayacak ve daha iyi bir ortamda iyi hissetmelerine yarayacaktır.

Her şeyden önce salon dekorasyonu için neye ihtiyacınızın olduğu belirlemelisiniz. Salonunuz boyut olarak küçük olabilir ya da yeterli güneş ışını almıyor da olabilir. Bu ve buna benzer durumları göz önünde bulundurarak salon dekorasyonunuzu gerçekleştirmeniz gereklidir.

salon dekoru
salon dekoru

Salon Dekorasyonunda Işık Durumu ve Aydınlatma

Salon dekorasyonu planlarken ışık durumu göz önünde bulundurmanız gereken ilk kriterdir. Öncelikle evinizin salonunun ne kadar gün ışığına maruz kaldığını belirleyin. Eğer çok az miktarda gün ışığı salonunuzu ziyaret ediyorsa o halde açık renkli mobilya ve aksesuarlar tercih etmeniz gerekmektedir. Açık renkli mobilyalar, güneş ışığının büyük bir bölümünü soğurmadan dışa yansıtır. Bu da az miktarda da olsa güneş ışığının salon içerisinde seyahat etmesini ve ortamı aydınlık göstermesini sağlar. Eğer küçük bir salon sahipseniz de aynı şekilde açık renklerde mobilya ve boya kullanmalısınız. Açık renkler hem salonunuzu daha geniş gösterir hem de olduğundan daha aydınlık hissi yaratır.

Aydınlatma elemanları, bir salondaki tasarımı tamamlayan önemli unsurlardır. Aydınlatmalar ile evinizde farklı bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Geniş bir salona sahipseniz özellikle salonun ortasında konumlanmış geniş avizeleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanında duvar aydınlatmaları da son dönemlerde sıkça tercih edilen aydınlatma türlerindendir. Duvar aplikleri, salt aydınlatma amacıyla kullanılarak loş ışıklı bir ortam oluşturulabilir. Bunun yanında evinizde yer alan resim ve değerli eşyaların bulunduğu kısımları da farklı çeşitlerdeki duvar aplikleri ile aydınlatabilirsiniz.

Tavan dekorasyonu, salon tasarımının önemli adımlarından birisidir. Eğer tavanda spot lambalar kullanmak istiyorsanız, tavan dekoru oluştururken buralara özel spot lambalar yerleştirebilirsiniz. Spot lambalar, tek merkezli aydınlatmalar ile birlikte kullanılabilmektedir.

Çeşitli abajur tipleri de salonunuzda aydınlatma elemanı olarak kullanılabilir. Abajurlar, ortam ambiyansını olumlu etkileyen aydınlatma unsurlarıdır. Farklı tasarımlardaki abajurlar ile salonunuzun renk ahengine ve tasarımına uygun bir aydınlatma tarzı geliştirebilirsiniz.

salon tasarımı
Salon tasarımı

Salon Tasarımında Mobilyalar

Salon tasarımı yaparken kullanılacak mobilyalar, duvar renkleri ile uyumlu olmalıdır. Son yıllarda en ön plana çıkan trende mobilya renkleri açık ve koyu renkleri bir arada kapsamaktadır. Eğer geniş bir salona sahipseniz, kullanacağınız mobilyaları koyu renkli seçmenizde bir sakınca yoktur. Hatta geniş mobilya takımları ile salonunuzda derinlik hissi dahi yaratabilirsiniz. Dar alana sahip salonlar için daha çok açık renkli ya da doğrudan beyaz renkli mobilya tercih etmelisiniz. Bu bağlamda, dışarıdan gelen gün ışığını ortamınızda olabildiğince dolaştırmanız, salonun ferahlığı adına iyi olacaktır.

Salonlardaki mobilyaların renklerini belirledikten sonra ne tarz mobilya takımları kullanacağınızı da belirlemelisiniz. L tipi koltuklar, son senelerin trendi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem kullanışlı olması hem de rahat olması nedeniyle çokça tercih edilir. Tekli koltuklar, tercihe göre artırılabilir. Fakat daha çok geniş ve derin çoklu koltuk tercih etmelisiniz.

Salonlarda yer alan mobilyalar ile uyumlu, kısa ayaklı masalar da tercih edilebilecek diğer salon unsurlarındandır. Yeri geldiğinde kitap ve dergilerinizi koyabileceğiniz ya da yemek yiyebileceğiniz bu tür mobilyalar yere ne kadar yakınsa o derecede konforunuzu artıracaktır. Bu tip masalar daha çok sehpa olarak adlandırılsa da genişliği bakımından ortalama bir masadan daha büyük olabilmektedir.

Minimalist iç tasarıma sahip salonlarda, ön planda olan mobilyaların fonksiyonelliğidir. Fonksiyonellik kadar ortamdaki estetik görünüme de önem verilir. Az eşya ile salon içerisinde olabildiğince işlevsel bir alan yaratılmaya çalışılır. Eğer modern görünüme sahip bir salona sahip olmak istiyorsanız daha çok gri ve beyaz renklerinde mobilyalar tercih etmelisiniz. Modern tasarımlarda ön plana çıkan şey sadeliktir.

(Ayrıca bkz. Minimalist Salon Dekorasyonu)

Salon Dekorasyonu Yaparken Halı Seçimi

Misafirlerinizi karşıladığınız salonlarınızda halı ya da kilim tercihi salonunuzun kendine özgü bir dokusunun olduğu izlenimini yaratır. Bir salon dekorasyonunda perdeler ile birlikte halılar, son dokunuş unsurları olarak karşımıza çıkmaktadır. Salon tasarımı yaparken tercih edeceğiniz halının, salonunuzun genel dekoru ile uyumlu olması birinci koşuldur. Renk ve tarz uyumu her şeyden önce gelir. Daha sonrasında ise halının boyutu önem arz eder. Geniş salonlarda orta kısımda konumlandırılmış ve mobilya renkleri ile uyumlu bir halı, ortama sıcaklık ve samimiyet katar. İşlevsellik bakımından ise temizlik konusunda size kolaylık sağlayacaktır. Dar alana sahip salonlarda daha küçük boyutta halılar tercih edebilirsiniz.

(Ayrıca bkz. Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli)

Perdeler

Salon dekorasyonu üzerine ne kadar plan yaparsanız yapın yanlış perde seçimi hayal ettiğiniz görünüme kavuşmanıza engel olacaktır. Hem işlevsel açıdan hem de estetik olarak perdeler, doğru şekilde tercih edildikleri takdirde salonunuza sofistike bir hava katabilir. Tül perdeler, en çok tercih edilen perde tipleri olmakla birlikte saten kumaş perdeler de kullanılabilir. Hatta her iki perde türü de salonda kullanılabilir. Tül perdeler, gündüzleri güneş ışığının yakıcı etkilerini bertaraf ederken, evinizin aydınlanmasına da engel olmaz. Saten kumaşlı perdeler ise salona ağırlık katarken, akşam saatlerinde kullanımı gerçekleştirilebilir.

Salon dekorasyonu üzerine daha farklı bilgiler edinmek için “Barok tarzı dekorasyon” yazımız da faydalı olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir