Taş ev nedir

Taş Evler Özellikleri, Modelleri ve Ortalama Maliyetleri

Taş evler artık hatıralarımızda bulunan memleketlerimizdeki yapıların çok daha ötesinde. Alternatif modelleri, avantajlı özellikleri ile son derece revaçta. Çok tercih edilen bu yapılarına avantajları ve ortalama maliyetleri üzerine detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Taş Evler Neden Tercih Ediliyor?

Taş evler tercih edilmesi
Taş evler tercih edilmesi

Normal betonarme yapılar ( Bkz. Betonarme Nedir?) yerine Taş Evler tercih etmek günümüzde popüler olduğu kadar aynı zamanda sağlıklı ve kullanışlı da. Taş evler uzun ömürlü, doğaya uyumlu ve insanlar için hiçbir zararlı madde içermeyen evler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür yapılar klasik betonarme yapılardan biraz daha maliyetli olsa da daha uzun ömürlü oldukları için sıkça tercih edilmektedir.

Taş Evlerin Özellikleri

Yeniden revaçta olan ve oldukça fazla rağbet görmeye başlayan taş evlerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu yapılar ana malzemesinde bulunan doğal taşlar nedeniyle zaten kendinden yalıtımlı evlerdir. Dolayısıyla bu yapıların içleri yazın serin ve kuru, kışın ise sıcak ve nemli olmaktadır. Bu nedenle yalıtım için ekstra para harcamaya gerek olmadığından taş evler daha avantajlıdır ve uzun vadede daha ekonomiktir.
 • Betonarme yapılar yerine taş veya tahta gibi malzemelerden yapılmış evlerin içinde uyuyan kişilerin bilimsel olarak daha sağlıklı uyuduğu ve ertesi gün daha mutlu olduğu kanıtlanmıştır.
 • Tamamen doğal malzemelerden inşa edilen bu yapıların insan psikolojisine de olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Söz konusu evler oldukça ağır ve sağlam yapılar olduğu için aynı zamanda diğer betonarme yapılara göre depreme çok daha fazla dayanıklıdır. (Ayrıca bkz. Depreme dayanıklı ev nasıl anlaşılır?) Genellikle tek kattan oluşmaları da bu konuda önemli bir avantajdır. Buna rağmen bu avantajın söz konusu olabilmesi için projenin başında uzman bir mimarın bulunması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Doğa dostu yapılar olması günümüzde tercih edilmesinin ilk sebepleri arasındadır. Herhangi bir kimyasal içermediğinden evcil hayvanlar ve çocuklar için de oldukça uygun yapılardır.

Taş Ev Modelleri

Taş ev modelleri
Taş ev modelleri

Taş evler yapılış yöntemleri açısından birçok farklı modele ayrılmaktadır. Siz de kişisel ihtiyaçlarınıza göre kendinize en uygun taş ev modelini belirleyebilirsiniz.

Taş ev modelleri inşa edilme bakımından şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kesilmiş taşlarla harçsız örme tekniği kullanılarak yapılan yapılar,
 • Kesilmiş taşlarla ve kireç harcı kullanılarak yapılan evler,
 • Kil ve örme tekniği kullanılarak yapılan yapılar
 • Harçsız örme tekniği ve köşeli taşlar kullanılarak yapılan taş binalar,
 • Toprak kullanılarak örülen taş evler,
 • Poligonal teknik kullanılarak yapılan taş yapılar.

Taş duvar nasıl yapılır

Yukarıda belirtilen taş ev modelleri her biri aynı tek teknik kullanılarak yapılmakla birlikte bu yapıların meydana getirilmesi sürecinde mutlaka uzman kişiler projenin başında olmalıdır. Her yapının olduğu gibi taş ev yapımının da son derece ciddiye alınması gerekir.

Bu yapıları meydana getirirken kullanılan ana malzeme olan taş oldukça ağır bir malzeme olduğundan olası bir deprem veya afet anında yıkılmaması için inşası sırasında uzman mimarların çalışması gerekir. Bu çok önemli kural göz ardı edildiğinde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşabilmek oldukça olasıdır.

Taş Ev Ortalama Maliyetleri

Taş evlerin maliyetlerini hesaplamak diğer evlerle kıyaslayınca çok daha zordur. Bunun nedeni bir taş ev inşa etmeden önce kullanılacak malzemenin yanı sıra bulunacak iyi arazi, imar planı, mimar ücretleri gibi şeyleri de hesaba katmak gerektiğindendir.

Ayrıca taş evlerin dekorasyonu da maliyeti arttıran etkenlerin başında gelmektedir. Örneğin taş evlerin duvarını klasik taşlardan yapmak daha ucuz iken delikli tuğlalardan yapmak daha maliyetli olacaktır.

Bu bilgilerle birlikte söz konusu yapılar için maliyet hesaplanırken sadece taşların maliyetleri düşünülmemeli aynı zamanda yapının içinde kullanılacak malzemeler ve çatı gibi etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Diğer evler ile karşılaştırıldığında taş evler normal evlerden bir miktar daha pahalı iken kullanışlılık ve dayanıklılık bakımından çok daha üst düzeyde olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum da uzun vadede de taş yapıların betonarme yapılara oranla daha iyi bir tercih olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır

Günümüzde arsa ile birlikte yapılacak bir taş evin 400 bin ila 500 bin TL arasında değiştiği bilinmektedir. Ancak arsa var ise ve sadece taş ev inşa edilecekse bu rakam 200 bin ila 250 bin TL’ye kadar düşebilmektedir.

Bu kapsamlı içeriğimizin ardından “Bungalov ev nedir? Özellikleri ve avantajları” başlıklı içeriğimizi de kaçırmamanızı ve mutlaka okumanızı öneririz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir