dekoratif villa bahçe

Dekoratif Villa Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılmalı?

Dekoratif villa bahçe düzenlemesi nasıl yapılır? Bahçe dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmelidir? Sizin için harika önerileri bir araya getirdik.

Günümüzde şehrin kalabalığından kaçan kişiler sakin köylerde villa satın almayı tercih ediyorlar. Villalar her ne kadar dekorasyon gereği hoş olsa da hayal edildiği gibi bir yaşam alanı oluşturabilmek adına villa bahçelerine de dikkat edilmesi gerekiyor. Bahçede yapılan dekoratif düzenlemeler aynı zamanda kişinin kendini iyi hissetmesini de sağlıyor. Peki dekoratif villa bahçe düzenlemesi nasıl yapılmalı?

Villa Bahçesi Dekorasyonu

villa bahçesi önerileri
Villa bahçesi önerileri

Dekoratif villa bahçe düzenlemesi yapılırken kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç ufak nokta yer almaktadır. Bu bilgiler bilindiği taktirde kişiler kendi bahçelerini gönül rahatlığıyla düzenleyebilmektedir.

Bahçe düzenlemesinin en önemli noktalarından biri bahçeyi her iki mevsime göre düzenlemekten geçmektedir. İsterseniz her iki mevsime uygun olarak bahçenizi düzenleyebilir, isterseniz de her mevsimde bahçe dekorasyonunuzu düzenleyebilirsiniz. Peki dekoratif villa bahçe düzenlemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Bahçe Düzenlemesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

villa bahçesi düzenleme
Villa bahçesi düzenleme

Mevsimsel faktörler yapacağınız düzenlemenin temelinde bulunmalıdır. Her bölgenin iklimi ve toprak yapısı farklı olduğunda bahçeye ekeceğiniz bitki ve ağaçlar da lokasyonunuza göre farklılıklar gösterecektir.

Yukarıda da bahsedildiği üzere bahçe düzenlemesini dilerseniz yılda bir kere dilerseniz de iki kere mevsime uygun olarak gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu kişi, genellikle yılda 2 kere bahçe düzenlemesi yapmayı tercih etmektedir.

Bahçe düzenlemesinin genellikle bahar aylarında başlaması gerekmektedir. Yaz aylarında bahçeler çok daha fazla kullanıldığından, bahar aylarında başlayacağınız bahçe dekorasyonu yaz ayına yetişecek ve siz de dilediğiniz şekilde bahçenizi yaz aylarında kullanabileceksiniz.

Kendi Beğenilerinizi Ön Planda Tutun

Hayalinizdeki gibi bir bahçe oluştururken en önemli nokta sizin isteklerinizi ön planda tutmaktır. Sevdiğiniz bir dekorasyon tarzı üzerinden ilerlemeniz bahçenizi benimsemenize katkı sağlayacaktır.

Bahçeler için genellikle hasırdan yapılmış rahat mobilyalar tercih edilmektedir. Bunun dışında şık bir orta sehpa ile de oturma alanınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca villanın duvar kısmına bir servis alanı veya mutfak da yapılabilmektedir. Bu şekilde özellikle kalabalık ortamlarda servis yapmak çok daha kolay hale gelecektir.

Bununla birlikte bazı doğru müdahaleleri uyguladığınızda da oldukça keyifli bir bahçenin sahibi olabilirsiniz. Yapacağınız bahçe yolları ve yerleştireceğiniz doğal objeler villanızın bahçesine şıklık katacaktır. Dekoratif taşlar bahçe düzenlemesinde kurtarıcı malzemeler arasında yer almaktadır.

Villa bahçelerine en çok yakışan şey şüphesiz doğal çimlerdir. Eğer bahçeniz çim yetiştirmeye uygun değilse, mevcut toprakla başka vitaminli toprakları karıştırarak çim yetiştirmek için uygun toprağı elde edebilirsiniz. Peyzaj ürünleri satan mağazalardan da bahçe düzenlemesi için gerekli olan topraklara ulaşabilmeniz mümkündür.

Ekim yapmadan önce toprağı gübrelemeli, havalandırmalı ve ekime uygun hale getirmelisiniz. Bunun dışında eğer küçük bir bahçeye sahipseniz, köşe koltuklar kullanarak alanınızı genişletebilirsiniz. Köşe koltuklar, hem kullanışlı hem de az yer kaplamaktadır. Aynı zamanda bahçe içerisinde çok daha fazla kişinin rahat edebilmesini sağlamaktadır.

Küçük bahçelerde renkli ışıklar kullanarak daha büyük gözükmesini sağlayabilirsiniz. Eğer büyük bir bahçeye sahipseniz bir oturma alanının yanında bahçeye çocuklarınız için bir top havuzu veya oyun alanı kurabilirsiniz. Ayrıca yaz akşamlarında keyifli bir şekilde yemek yemek için bahçe içerisine bir yemek alanı da kurabilirsiniz.

Çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızın güvenliği içinse etrafa çitlerle donatmak mantıklı bir karardır. Böylece onların kontrolsüz bir şekilde dışarı çıkmasını önlemiş olursunuz. Çit yaparken tahta, ahşap ya da metal yerine çit bitkileri kullanmanız daha doğal bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Kış İçin Bahçe Düzenlemesi

Kış için bahçe düzenlemesi yapacaksanız belirli bir alanının üzerine kapatmayı gündeme getirebilirsiniz. Yapacağınız verandalar soğuk havalarda da bahçenizi kullanmaya devam edebilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu sayede soğuk hava koşullarından bahçenizi, bitkinizi ve mobilyalarınızı korumuş olursunuz. Bununla birlikte yerleri tahta şeklinde parkelerle döşetmeniz ve ekim için farklı bir yer ayırtmanız da mantıklı bir karardır. Bu sayede hem sıcak soğuk dengesini sağlamış, hem de kış sebzeleri yetiştirebilmiş olursunuz.

Dekoratif villa bahçe düzenleme yazımızdan sonra ayrıca Bkz. Bahçe düzenlemesi için 10 Farklı Fikir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir