evcil hayvan besleyenler için dekorasyon

Evcil Hayvan Besleyenler İçin Dekorasyon Önerileri

Evcil hayvan besleyen için dekorasyon önerileri yazımızdaki unsurları göz önünde bulundurduğunuzda yapacağınız değişikliklerden hem siz mutlu olacaksınız hem de küçük dostunuz.

Evcil Hayvan Besleyenler İçin Dekorasyon

Evcil Hayvan Besleyenler İçin Dekorasyon
Evcil Hayvan Besleyenler İçin Dekorasyon

Evcil hayvan sahipleri için dostlarıyla aynı evde yaşamak kadar onun ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılaması da önemlidir. Evcil hayvanınızın bir ihtiyacı da kendisine uygun bir şekilde dekore edilmiş bir alanda yaşamaktır. Evcil hayvanınıza uygun bir şekilde evinizi dekore ettiğinizde, fiziksel ve psikolojik olarak da sağlığını garanti altına alabilirsiniz. İşte evcil hayvan besleyenler için dekorasyon önerileri…

Koltuk Seçiminde Doğru Karar Vermelisiniz

Eğer bir kedi veya köpek ile aynı evi paylaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şeylerden biri koltuk seçimidir. Can dostlarımız evlerimizdeki koltukları şüphesiz bizim kadar kullanmaktalar. Kedi ve köpekler, ne yazık ki doğaları gereği bazen koltuklara zarar verebilmektedir. Özellikle kadife, deri ve keten gibi kumaşlar kedilerin tırmalaması ve köpeklerin kemirmesine oldukça uygundur. Kanvas kumaş çeşidi ise diğer kumaşlara göre çok daha dayanıklıdır. Kumaşın yanı sıra koltuğun hangi malzemeden yapıldığı da oldukça önemlidir. Ahşap yapılar kemirilebilir olduğundan ayaklı mobilyaları tercih etmelisiniz.

Zemin Dekorasyonu da Önemlidir

Ahşaptan temin edilmiş parkeler ne yazık ki evcil hayvanınız için pek uygun olmayabilir. Özellikle cilalanmış olan parkeler evcil dostunuzun kayıp düşmesine veya parkelerin çizilmesine neden olabilir. Eğer imkânınız var ise parkelerde laminant veya seramik tercih edebilirsiniz. Eğer parkeleri değiştirmek gibi bir imkânınızyoksa zeminlerde evcil dostunuzun pati sağlığı için geniş ve kaymayan tabana sahip halılar kullanabilirsiniz.

Güvenlik İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Özellikle evcil dostunuza bir zarar gelmemesi için dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Evde şık bir görüntü oluşturmak için genellikle tercih edilen deve tabanı, aloevera, kasımpatı gibi bitkiler kediler ve köpekler için ne yazık ki zararlı olabilirler. Evinize bir bitki satın almadan önce dostunuz için uygun olup olmadığını veterinerinize mutlaka danışmalısınız.

Evinizde bulunan ve dekorasyonda kullandığınız biblo, tablo, mum gibi eşyalar da ne yazık ki evcil hayvanınıza zarar verebilmektedir. Bu tür eşyaları bulundukları yerler çift taraflı bir bant ile sabitleyerek olası tehlikelerin önüne geçmiş olabilirsiniz.

Evcil dostlarınızı şu fikirlere dikkat ederek de mutlu olabilirsiniz:

  • Evcil dostunuzu en mutlu edecek ürünlerden biri şüphesiz onları ait bir kedi veya köpek evi. Özellikle küçük ırk köpekler ve kediler için birçok şirin yatak satın alabilir ve onların rahatlığını sağlayabilirsiniz. Eğer evcil dostunuz bir evin içerisine sığmayacak kadar büyükse, geniş bir yer yatağı satın alabilirsiniz.
  • Kedilerin en sevdiği eşyalardan biri de hamaktır. Eğer evinizde bir orta sehpa bulunuyorsa sehpanın bacaklarına bir polar bağlayabilir ve dostunuz için mükemmel bir hamak elde edebilirsiniz
  • Son yıllarda özellikle çocuk odalarında sıklıkla kullanılan çadırlar da evcil dostunuz için mükemmel bir alan olabilir. Küçük boyutlu çadırlar kullanarak evcil dostunuza kendine ait bir alan oluşturabilirsiniz.
  • Kedilerin yüksek yerlere çıkmayı sevdiği şüphesiz bir gerçek. Bu nedenle onlar için yüksek rafların üzerine yataklar koyarak dinlenmesi için bir alan yaratabiliriz.

Saydığımız bu unsurların yanı sıra dekorasyon planımızı yaparken tüm detayları göz önünde bulundurarak hem evcil dostlarımızın hem de kendi mutluluğumuzun ön plana çıktığı tasarımları tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir