bungalov ev

Bungalov Ev Nedir? Özellikleri ve Avantajları

Bungalov ev nedir? sorusu doğa dostu alternatifler arayanlar tarafından son yıllarda sıkça dile getirilmektedir.  Bu içeriğimizde doğal bungalov evlerin özellikleri, avantajları ve tarihçesi hakkında sizlere bilgi sunacağız.

Bungalov Ev

Son yıllarda turizm sektörünün aşırı bir şekilde büyümesi ile konaklamak için alternatif alanlar üretildi. Bungalov evler de turizm sektörüne getirilen yeniliklerden biri. Bu evler, bizim coğrafyamızda yeni popüler hale gelmiş küçük ve sempatikahşap evlerdir. Özellikle dar arazilerde bungalov evler sıklıkla tercih edilmektedir.

Bungalov evler, ülkemizde son 10 yıldır popüler hale gelse de aslında keşfedilmeleri 19. Yüzyıla dayanmaktadır. İlk olarak İngilizler tarafından tercih edilen bungalov evler, günümüzde Hindistan’da artan nüfusun da etkisiyle sıklıkla tercih edilen yaşam alanlarıdır. Bungalov kelimesinin kökeni Hint dilindeki bangala kelimesine dayanmaktadır ve anlamı tek katlı evdir.

Bungalov Evlerin Özellikleri

bungalov evlerin özellikleri
Bungalov evlerin özellikleri

Bungalov evlerin özellikleri sıralanırken ilk sırada her zaman doğallık ve ergonomik kullanım gelir. Tamamen ahşaptan yapıldığından ve yapımında herhangi bir kimyasal bulunmadığından doğa dostu ürünlerdir. Ayrıca bungalov evler genellikle ormanlık ve yazlık alanlarda kullanılmaktadır.

Bungalov evler, günümüzde en çok Antalya ve Fethiye gibi turizm alanlarında bulunan küçük işletmelerin konaklama alanını büyütmek ya da büyük otellerin dekoratif amaçlı alternatifler sunmak istemesi ile kullanılmaktadır. Dünya genelinde ise en çok California, kuzey Amerika, İngiltere ve Hindistan’da kullanılmaktadır.

Bungalov evler oldukça basit bir mimariye sahip yapılardır. Dolayısıyla bungalov evlerin içerisinde oksijen sirkülasyonu, sıradan basit binalara göre daha sağlıklı olarak gerçekleşmektedir. Oldukça kısa sürede ve düşük maliyetlerle inşa edilen bu evler hem bütçeye uygun hem de hem de sağlıklı bir alternatiftir. Bungalov evler ahşabın yanı sıra bambu veya kalın kabuklu ağaçlardan da yapılabilmektedir.

Bungalov evlere göz atıldığında ilk dikkat edilen şey ise alçak ve eğimli çatılara sahip olmasıdır. Bu mimari, bungalov evin güneş ışınlarına doğru miktarda maruz kalmasını sağlamaktır. Bu sayede bungalov evlerin içi kışın sıcak, yazın ise serin kalmaktadır. Ancak günümüzde özellikle turistik alanlarda, daha değişik yapılarda bungalov evlere rastlamak da mümkündür.

Bungalov Evlerin Avantajları

bungalov evlerin avantajları
Bungalov evlerin avantajları

Bungalov evler, yukarıda da bahsedildiği üzere hem kullanan kişiler hem de doğa için birçok avantajı da beraber getirmektedir.

Bungalov evlerin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Diğer betonarme yapılara göre çok daha düşük bütçeler kullanılarak inşa edilebilmektedir.
  • Bungalov evlerin diğer betonarme yapılara göre çeşitli bakımlara ihtiyaçları yoktur.
  • Oldukça sempatik ve sıcak bir görüntüye sahiptir.
  • Özellikle kavurucu yaz aylarında, güneşin zararlı ışınlarına karşı içerisindekileri korumaktadır.
  • Kısa süre içerisinde ve kolay bir şekilde inşa edilebilmektedir.
  • Bu evler, herhangi bir şekilde doğaya zarar vermez ve oldukça ekolojiktir.
  • Dar alanlı arazilerde kolaylıkla inşa edilebilmektedir.
  • Bungalov evler, ayrıca enerji tasarrufu da sağlamaktadır.

Doğa dostu bu evlerin kullanımlarının önümüzdeki yıllarda da artış göstermesi beklenmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir