balkon dekorasyonu

Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Balkon dekorasyonu birçoğumuzun gözden kaçırdığı konular arasındadır. Özellikle yaz aylarında en keyifli yaşam alanları olan balkonlara sizce de daha fazla özenmemiz gerekmez mi? Peki balkon dekorasyonu nasıl olmalıdır? hiç düşündünüz mü?

Balkon Dekorasyonu

Şehir hayatının yoğunlaşması ile birlikte balkonlar, bir nefes alma durağı olarak daha sık kullanılmaya başlandı. Özellikle yaz günlerinde balkonlar kişilerin hayatında oldukça önemli bir yer tutuyor. Ülkemizde dekorasyonuna pek önem verilmeyen ve genellikle depo olarak kullanılan balkonları oldukça pratik bir biçimde tasarlayarak bir yaşam alanına dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz? Küçük bir balkonunuz varsa doğru mobilyalar ve renklerle daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Balkon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

balkon dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler
Balkon dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle balkonunuzu dekore ederken dikkat etmeniz gereken ilk şey şüphesiz alanın büyüklüğüdür. Eğer küçük bir balkona sahipseniz açık ve soğuk tonlarda renkler kullanarak balkona daha büyük bir görünüm kazandırabilirsiniz. Eğer balkonunuz çok büyükse ve mobilyaların arasında fazla boşluk bulunuyorsa kırmızı ve bordo gibi koyu ve sıcak renkler kullanarak balkona daha samimi bir görüntü katabilirsiniz.

İyi Düşünerek Karar Verin

Balkon dekorasyonu üzerine plan yapmaya başlamadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemeniz önemlidir. Böylece hem bütçe kontrolü yapabilir hem de ihtiyaçlarınızdan fazlasını satın almayı önlemiş olursunuz. Eğer balkonunuz küçükse aldığınız ürünlerin işlevsel olmasına dikkat edin. Örneğin küçük olan balkonunuza bir köşe koltuk alarak daha fazla kişinin oturmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer balkonunuz büyükse, balkon içerisinde vakit geçirmek için birden fazla alan tasarlayabilirsiniz. Örneğin çocuklarınız için bir oyun alanı, yetişkinler için bir oturma alanı ve bir yemek alanını balkonunuzun içerisine doğru mobilyalar kullanarak sığdırmanız mümkündür. Eğer evin içerisinde küçük bir çocuk, yaşlı veya engelli biri bulunuyorsa gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyin.

Balkon Dekorasyonu Yapmadan Önce Planlayın

Öncelikle bir kalem veya kâğıt kullanarak balkonunuzun nasıl görünmesini istediğinizi planlayabilir ve buna göre satın alacağınız eşyaların seçimini yapabilirsiniz. Örneğin balkon için hangi rengi kullanmak istediğinize karar verebilirsiniz. Eğer daha romantik bir görüntü istiyorsanız pudra ve pembe renkleri, aydınlık ve geniş bir görüntü istiyorsanız beyaz ve krem renkleri, daha sıcak bir görüntü istiyorsanız kırmızı ve bordo gibi renkleri kullanabilirsiniz.

Konforu Ön Planda Tutun

Sonuçta balkon da evinizin bir parçası olduğu için konforlu olması büyük önem taşımaktadır. Mobilya seçimini rahat eşyalardan yana yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kendiniz için keyifle zaman geçireceğiniz bir alan düzenlemek için rahat tekli koltuklardan veya armut minderlerden faydalanabilirsiniz.

Eğer küçük bir balkonunuz varsa altı açılabilen çekyatlar veya sandıklar sayesinde daha fazla depolama alanı oluşturabilirsiniz. Küçük balkonlar için duvarların üst kısmına raflar ve dolaplar koyabilirsiniz. Ayrıca açılıp kapanabilen şezlonglar ve bir balkon şemsiyesi ile özellikle sıcak yaz aylarında balkonunuzu daha keyifli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Kışın ise soğuktan korunmak ve balkonda vakit geçirebilmek için soğuktan koruyan ve rüzgâr geçirmeyen perdelerden faydalanabilirsiniz.

Balkon dekorasyonu yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de alana taşıyabileceği yükten fazlasını koymamaktadır. Binanızın yaşını ve mimarisini de göz önünde bulundurarak herhangi bir risk oluşturmamak adına balkonunuzda çok ağır mobilyaları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir