2010100464987733

Tahribatlı Muayene Yöntemi “Çentik Deneyi”

on Eki 4, 13 • by • with No Comments

    Her türlü konstrüksiyonda ve makine alet yapımında en önemli konu malzeme seçimidir. Malzeme seçimi ise söz konusu makine yada konsirüksiyonun kullanma yerinin koşullarına göre yapılır. Seçilecek  malzeminin özellikleri bu koşullara uygun olmalıdır. Bu deneyimizde amacımız:...
Pin It

Home » İmalat & Üretim Mühendisliği, Makine Mühendisliği, slider » Tahribatlı Muayene Yöntemi “Çentik Deneyi”

 

 

Her türlü konstrüksiyonda ve makine alet yapımında en önemli konu malzeme seçimidir. Malzeme seçimi ise söz konusu makine yada Darbe makinasıkonsirüksiyonun kullanma yerinin koşullarına göre yapılır. Seçilecek  malzeminin özellikleri bu koşullara uygun olmalıdır.

Bu deneyimizde amacımız: Malzemenin dinamik yüklere karşı kırılma enerjisini belirlemek için yapılan bir deneydir. Bu deney,büyük ani bir darbe nedeniyle malzemenin absorbe ettiği enerjinin miktarını ölçer ve malzemenin gevrekliğini değerlendirmede kullanılır.

Deneyin Prensibi : Darbe deneyinde, Standart çentik içeren numunenin dinamik bir yük altında kırılması için gereken enerji tayin edilir. Bulunan değer, malzeminin darbe direnci olarak tanımlanır.

 

 

 

 

cihazın çalışma prensibiŞekil 2 olarak isimlendirilen resimdeki makinamızın çalışma prensibi ise  ağırlığı G olan sarkaç, h1 yüksekliğine çıkarıldığında potansiyel enerji Gxh1 mertebesindedir. Sarkaç bu yükseklikten selbest bırakıldığında, düşey bir düzlem içinde hareket ederek numuneyi kırar ve aksi istikamette h2 yüksekliğine çıkar. Böylece numunenin kırılmasında sarkaçta kalan potansiyel enerji Gxh2 mertebesinde demektir.

Sarkacın ilk konumundaki potansiyel enerjisi ile son durumdaki enerjisi arasındaki fark numunenin kırılması için gereken enerjiyi, yani darbe direncini verir. Sürtünme kayıpları ihmal edildiğinde, sarkacın ilk enerjisi ile son enerjisi arasındaki farka eşit olan kırılma enerjisi aşağıdaki formülle belirlenir.

formül

Burada;

G: Sarkacın ağırlığı (kg)

l: Sarkacın salınım merkezine uzaklığı (m)

h1: Sarkacın ağırlık merkezine düşme yüksekliği (m)

h2: Sarkacın ağırlık merkezinden çıkış yüksekliği (m)

deney örnekleri

Deney Numuneleri

 

 DENEYİN YAPILIŞI

Cizhazın Deney öncesi Kontrolü

Deneye başlamadan önce cihazın bir iki defa boşta çalıştırılıp, deney esnasında cihazın enerji kayıplarına sebebiyet verip vermediği kontrol edilmelidir. Enerji kayıpları genellikle yataklardaki sürtündemeden, sarkacın kareket esnasında yanlara doğru oynaması ile meydana gelen sürtündemden ve hava direncinden ileri gelir.

Numunenin Yerleştirilmesi

Bu deney tamamen ampirik olduğu ve şartlar değiştikçe malzeme farklı özellik gösterdiği için numunenin cihaza uygun bir şekilde yerleştirilmesi, doğru sonuç alma yönünden önemlidir.

Deney esnasında önce sarkaç, daha önce tesbit edilen potansiyel enerjiye sahip olabileceği bir yüksekliğe çıkarılır. Daha sonra numune uygun bir şekilde yerleştirilir. Örneğin; en çok kullanılan Charpy deneyine numune, mesnetlere tam yaslanacak şekilde ve çekicin salınım düzlemi ile çentiğin simetri düzlemi 0.5 mm içinde birbirine çakışacak şekilde yerleştirilir. Bu durum cihaza bağlı, yardımcı bir aletle sağlanabilir. Numune uygun şekilde yerleştirildikten sonra, okumaların yapıldığı kadranın gösterdesi başlangıç durumuna getirilir ve sarkaç düzgün bir şekilde selbest bırakılır. Sonuç, deneyden sonra kadrandan okunur.

 

 Çentik deneyi standartına buradan ulaşabilirsiniz.TS EN 10045-1

YouTube Preview Image

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll to top